Wyszukiwarka:
 
Poprzedni temat «» Następny temat
Propagacja fal radiowych.
Autor Wiadomość
Andrzej_88 

Uprawnienia: A,B,C,D,E, ADR + cysterny
Pomógł: 6 razy
Wiek: 25
Dołączył: 07 Lis 2012
Posty: 706
Wysłany: 2013-04-28, 12:52   Propagacja fal radiowych.

Propagacja fal radiowych.
W zależności od decydującego wpływu środowiska na sposoby rozchodzenia się fal radiowych rozróżnia się następujące ich rodzaje:
• fala w wolnej przestrzeni,
• fala przyziemna,
• fala troposferyczna,
• fala jonosferyczna.
Nazwa propagacja pochodzi od francuskiego i angielskiego słowa propagation, oznaczającego rozchodzenie się (rozprzestrzenianie się) między innymi fal radiowych. Zawiera ona w sobie coś więcej niż jej najbardziej zbliżony odpowiednik w języku polskim, gdyż obejmuje też czynniki niezależne - w sferze rozchodzenia się fal radiowych - od woli człowieka. W tym rozumieniu prognozy propagacyjne oznaczają przewidywane, obiektywne warunki rozchodzenia się fal radiowych.
Pojęciem wolnej przestrzeni określa się idealną próżnię, w której fale radiowe rozchodzą się w sposób całkowicie swobodny. Przykładem takiej wolnej przestrzeni jest przestrzeń kosmiczna.
Fala przyziemna może rozchodzić się jako:
• fala przestrzenna (bezpośrednia lub odbita od powierzchni Ziemi), bądź jako
• fala powierzchniowa.
Fala powierzchniowa jest promieniowana przez antenę nadawczą, umieszczoną na niewielkiej wysokości nad Ziemią, i rozchodzi się wzdłuż jej powierzchni.
Rozchodzenie się fali przyziemnej w dużym stopniu zależy od parametrów elektrycznych powierzchniowych warstw Ziemi (od jej struktury, temperatury, wilgotności) oraz pokrycia terenowego (lasy, budynki itp.).
Falą troposferyczną nazywa się falę, która dociera do odbiornika dzięki refrakcji (załamaniu) w troposferze.
Troposferą nazywa się dolną najniższą warstwę atmosfery, znajdującą się bezpośrednio nad Ziemią. Sięga ona do 10 - 16 km (w zależności od szerokości geograficznej). Charakterystycznym zjawiskiem w troposferze jest spadek temperatury ze wzrostem wysokości (od 6°C na 1 km), co jest spowodowane jej przezroczystością dla promieni słonecznych.
Rozchodzenie się fal radiowych w troposferze w dużym stopniu jest uzależnione od warunków meteorologicznych. Wpływ ich objawia się w postaci załamywania się fal radiowych (refrakcji) w troposferze oraz w postaci tłumienia energii fal przez mgłę i opady atmosferyczne.


Fala jonosferyczna
Falą jonosferyczną nazywa się falę, która dociera do odbiornika dzięki istnieniu jonosfery.
Gaz zjonizowany zawiera obok cząsteczek i atomów obojętnych elektrycznie również pewną liczbę swobodnych elektronów i dodatnich jonów.
Podstawowym źródłem jonizacji atmosfery jest promieniowanie Słońca, gwiazd, promieniowanie kosmiczne, pył kosmiczny, światło Księżyca (szczególnie w pełni), zorza polarna, meteory, wyładowania atmosferyczne itd.
Ponieważ głównym źródłem jonizacji atmosfery jest Słońce, dlatego w godzinach rannych i przedpołudniowych wzrasta proces jonizacji i zwiększa się gęstość elektronów.
Oprócz zmian dobowych jonosfery występują jej zmiany sezonowe oraz długookresowe, związane z cykliczną zmiennością aktywności słonecznej.
Rola jonosfery w propagacji fal radiowych jest olbrzymia, w szczególności fal krótkich.


Rozchodzenie się fal długich.
Fale długie obejmują zakres częstotliwości od 30 do 300 kHz (od 10 do 1 km). Fale dłuższe od 20 km nazywają się falami bardzo długimi.
Fale długie rozchodzą się w postaci fali powierzchniowej na dość duże odległości. Jednakże już w odległości 1000 do 2000 km od nadajnika natężenie pola fali jonosferycznej przewyższa natężenie fali powierzchniowej. Na tych dużych odległościach odbiór jest lepszy nocą.
Warunki propagacyjne fal długich ulegają małym i powolnym zmianom w czasie. Także jedenastoletni okres aktywności słonecznej zmienia warunki rozchodzenia się fal długich.
Rozchodzenie się fal średnich
Fale średnie obejmują zakres częstotliwości od 300 kHz do 3 MHz (od 1000 do 100 m).
Fale średnie rozchodzą się zarówno jako fale powierzchniowe, jak również jako fale jonosferyczne.
Odbiór fal średnich jest zapewniony przez całą dobę na dość równym poziomie w zasięgu około 60 - 120 km (zależnie od długości fali i mocy nadajnika). Radiostacje bardziej odległe (300 - 1500 km) są odbierane tylko nocą dzięki falom odbitym od wyższych zjonizowanych warstw atmosfery. Odbiór fal odbitych ulega dość silnym wahaniom, a nawet zanikom. Ten rozszerzony zasięg nocny zamiast być czynnikiem pozytywnym okazał się w praktyce jak najbardziej szkodliwy. Wykorzystaniu go stoi na przeszkodzie przede wszystkim zjawisko wzajemnej interferencji fali przyziemnej i odbitej od jonosfery, powodujące powstanie zaników sygnału odbieranego, któremu towarzyszą silne zniekształcenia nieliniowe i liniowe. Poza tym fale odbite docierając na znaczne odległości stały się w Europie czynnikiem ograniczającym pierwotnie jeszcze stosunkowo duże zasięgi stacji średniofalowych w warunkach propagacji nocnych.
O zasięgu dziennym na falach średnich decydują fale powierzchniowe. Największy zasięg uzyskuje się nad morzem, a najmniejszy nad gruntem o małej przewodności (piaski, tereny miejskie).
W niekorzystnych przypadkach spowodowanych pracą na tej samej lub bliskich częstotliwościach odległych nadajników średniofalowych odbiór pożądanej radiostacji jest zakłócany przykrymi interferencjami (zdudnieniami), przesłuchami itp.
Korzyści ze zwiększenia mocy nadajników są niewspółmierne w stosunku do nakładów. Niekiedy ośrodki nadawcze wyposażone w nadajniki o mocy kilkuset kW w wyniku zakłóceń interferencyjnych od innych stacji mogą być odbierane z dobrą jakością w promieniu zaledwie kilkudziesięciu kilometrów.


Rozchodzenie się fal krótkich
Fale krótkie obejmują zakres częstotliwości od 3 MHz do 30 MHz (od 100 do 10 m).
Fale powierzchniowe tego zakresu zanikają już w odległości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Odbiór fal krótkich odbywa się głównie z wykorzystaniem fal jonosferycznych. Zaniki przy odbiorze fal krótkich są znacznie bardziej dokuczliwe niż zaniki na falach średnich.
Fale krótkie podlegają w jonosferze tłumieniu. Ze wzrostem długości fali tłumienie zwiększa się.
Wśród wielu czynników decydujących o propagacji fal krótkich na pierwsze miejsce wybija się wpływ okresowej aktywności słonecznej. Co 11 lat na powierzchni Słońca pojawiają się erupcje (zwane też perturbacjami słonecznymi), które mają ogromny wpływ na rozchodzenie się fal krótkich, zwłaszcza powyżej 15 MHz, i rzutują na łączność dalekosiężną.
Plamy słoneczne nie pojawiają się nagle, lecz stopniowo narastają, uzyskując w przewidywanym roku swoją szczytową wartość, po czym następuje powolne opadanie ich aktywności.
Badaniem stopnia aktywności słonecznej zajmuje się Szwajcarskie Obserwatorium Aktywności Słonecznej z siedzibą w Zurichu, które co miesiąc ogłasza komunikaty, podające aktualną względną liczbę obserwowanych plam słonecznych. Jest ona wskaźnikiem dla opracowania prognoz propagacyjnych.
Minimalna wartość natężenia pola konieczna do względnie dobrego V/m. Dopiero jednak wartośćodbioru fal krótkich powinna być rzędu 100 około l mV/m zapewnia dobry odbiór. Aby jednak odbiór miał wartość programową, natężenie pola sygnału użytecznego powinno być orientacyjnie 1000 razy (+40 dB) większe od natężenia pól zakłócających.


Rozchodzenie się fal ultrakrótkich
Zakres fal ultrakrótkich obejmuje częstotliwości od 30 MHz do 300 MHz (od 10 do 1 m). Fale te odbijają się od jonosfery w bardzo małym stopniu i praktycznie nie biorą udziału w ich rozprzestrzenianiu się. Jonosfera ma wpływ tylko na rozprzestrzenianie się fal ultrakrótkich o częstotliwościach mniejszych od 100 MHz.
W początkach rozwoju radiofonii ultrakrótkofalowej sądzono, że propagacja tych fal ogranicza się w zasadzie do zasięgu optycznego. Ostatnio jest wiadome, że fale ultrakrótkie mogą rozchodzić się na odległości znacznie przewyższające odległość horyzontu. Główną rolę w takim rozchodzeniu się tych fal odgrywa troposfera.
Fale ultrakrótkie rozchodzą się podobnie do fal świetlnych, z tą jednak różnicą, że dobrze przenikają np. przez mgłę i dym. Dlatego też im mniejsza jest długość fali radiowej, tym bardziej stosuje się do niej prawa optyki świetlnej.
Obszarem najlepszego odbioru fal ultrakrótkich będzie zawsze obszar widzialności optycznej. Poza horyzontem optycznym natężenie pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez nadajnik ultrakrótkofalowy szybko maleje.

=========================================================

źródło: - . http://pl.wikipedia.org/w...a_fal_radiowych
_________________
A | B | C | D | E | ADR
Certyfikat Kompetencji Zawodowych - Przewóz Rzeczy
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Grafika: Shaxo | Wdrożenie: JacobCode.pl
Copyright © 2012 by FastKill.pl
http://www1.picturepush.com/photo/a/9147869/640/9147869.jpg