Wyszukiwarka:
 




Poprzedni temat «» Następny temat
Wybór anteny.
Autor Wiadomość
Markulus
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-01, 11:32   Wybór anteny.

Zasada jest prosta - im dłuższa antena to dalej "zalecisz" i więcej usłyszysz.

Są też anteny helikalne np. President Florida , które cechują się tym iż 1m takiej anteny odpowiada ok2m bata anteny prętowej.

Wybierając antene trzeba też zastanowić się jak ją chcemy zamontować:
-w dziurke , co jest najlepszym rozwiązaniem
-Magnes
-uchwyt na lusterko , reling itp.


Podstawą prawidłowego działania anteny jest ustawienie współczynnika fali stojącej. Potocznie SWR.
Co to swr w innym temacie,.


Jeszcze jednym ważnym elementem jest pociągnięcie przewodu antenowego. Nie może iśc obok wiązek przewodów -bo będą zakłócenia na radiu. Będzie np kierunkowskazy słyszeć .
 
     
marcino101993 
młody gniewny...


Tym śmigam: MAN TGL 8.210
Pracuję w firmie: Syn :D
Wiek: 30
Dołączył: 01 Sie 2012
Posty: 11
Skąd: Radomsko [ERA]
Wysłany: 2012-08-02, 11:13   

Hm w stosunku ceny do jakości jak do tej pory moim zdaniem nie ma lepszej antenki od alan 9 plus :)
 
 
     
TIRcenter 
TIRcenter


Pomógł: 1 raz
Wiek: 33
Dołączył: 01 Sie 2012
Posty: 103
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2012-08-02, 11:21   

Inną rozsądną anteną jest także Sirio ML-145 (wg. mnie najlepsza pod względem jakość/osiągi/cena)
 
     
marcino101993 
młody gniewny...


Tym śmigam: MAN TGL 8.210
Pracuję w firmie: Syn :D
Wiek: 30
Dołączył: 01 Sie 2012
Posty: 11
Skąd: Radomsko [ERA]
Wysłany: 2012-08-02, 11:34   

Dokładnie kolego na anteny z serii ML-145 Czy to Sirio czy to Alan czy President raczej złego słowa nie można powiedzieć.
 
 
     
MłodyDriver 
MłodyDriver

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Sie 2012
Posty: 90
Wysłany: 2012-08-02, 19:17   Re: Wybór anteny.

Markulus napisał/a:

Są też anteny helikalne np. President Florida , które cechują się tym iż 1m takiej anteny odpowiada ok2m bata anteny prętowej.




Nie wprowadzaj ludzi w błąd ponieważ jest to nie prawda.
 
     
driver 


Dołączył: 01 Sie 2012
Posty: 60
Wysłany: 2012-08-02, 20:24   

Jak może 1metrowa odpowiadać około 2 metrów coś tutaj kolega pomieszał
 
     
Markulus
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-02, 21:21   

MłodyTrucker napisał/a:
Nie wprowadzaj ludzi w błąd ponieważ jest to nie prawda.
po czym wnosisz :?:

Sprawdzałeś czy czytałeś :?: :?:
Z tego co wiem tak jest i helikali się nie stroi.
 
     
MłodyDriver 
MłodyDriver

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Sie 2012
Posty: 90
Wysłany: 2012-08-02, 21:31   

Znam osoby, które miały taką antenę.
Reasumując - krótka antena-> krótki zasięg,
długa antena-> daleki zasięg.
 
     
Markulus
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-02, 21:34   

MłodyTrucker napisał/a:
Znam osoby, które miały taką antenę.
Tu nasza dyskuja się kończy........................
Zjadłem setki anten , a pisząc iż znałeś osoby.......................... wybacz.

Wspomnij też że im dłuższa antena tym dalej słyszysz i dolecisz . Ale też więcej śmieci z eteru ściągniesz........................więc z lichej jakości radiem gówno usłyszysz. Sam pisk , trzask itp , będą słyszali tylko ci najbliżej. ;-)
 
     
Gość

Wysłany: 2012-08-02, 22:01   

To mój pierwszy post na forum i sie troszkę usmiałem podpowiedziami doswiadczonych kierowców w kilku tematach na raz....
Jak podlączyc cb?-wszyscy dawali super rady tylko nikt w zadnym poscie nie napisał,ze po PRIMO instalacje mamy 24V a cb jest na 12V-momenck i takiego Harego za 650stówki puszczczamy z dymem...potem pytanie na forum-czemu mi nie działa,bo przeciez dobrze podłaczylem.
Ktos dobrze pisał zeby sie podpiac pod aku-tylko,ze mamy 2x12V podlaczone szeregowo-i to samo:podłaczy koles nie pod te bieguny co trzeba i po zabawie.Dobre podłaczenie pod jeden z aku jest ok tylko powstają czesto przepiecia i problem z ciagnieciem kabla do kabiny-którą sie przewraca...
Sorki za niepotrzebny wywód ale tylko na marginesie sie podzieliłem wedzą-sprawdzaną przez lata.
Odnosnie anten:zobaczcie jakie mają dopracowane patenty Hiszpanie,portugale,makarony?zazwyczaj na 9/10 spotkanych anten to santiago 1200 ew 600.Są to anteny 5/8fali a 1200 nawet 7/8 fali z super zyskiem,wykonane solidnie i sa trwałe na uszkodzenia.Sam tez takiej uzywam od lat-wczesniej miałem titanium 2000,president maryland-2mce w mojej klasyfikacji-choć ostatnio sie popsuła jakosciowo.
Z okazji,ze pracuje z mobila na pasmach kf-troche inne radia/anteny/zasięgi-preferuje anteny helikalne.Ktos wczesniej tez zauwazył,ze są dobre.Fakt-długosc ich to zazwyczaj ok 1m ale "robia"za antene dużo dłuzszą poprzez nawinięty odpowiednio gruby drut miedziany na promienniku,który własnie "nadrabia"fizyczną długoscią anteny.Plusy:duzo mniej zakłucen-szumienia-warkotów itp no i długosc-zawsze można ją wcisnąc na dach pod lekkim kontem.Minusy?;tylko trwałosc-uderzenie w wiadukt-drzewa może nie miło sie skończyc.

Podstawa w antenach do dobra masa a następnie prawidłowo ustawiony rezonans anteny(SWR).
 
     
kaczor 
JO94FM

Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2012
Posty: 1
Skąd: Trójmasto
Wysłany: 2012-08-02, 22:13   

Anonymous napisał/a:
To mój pierwszy post na forum i sie troszkę usmiałem podpowiedziami doswiadczonych kierowców w kilku tematach na raz....
Jak podlączyc cb?-wszyscy dawali super rady tylko nikt w zadnym poscie nie napisał,ze po PRIMO instalacje mamy 24V a cb jest na 12V-momenck i takiego Harego za 650stówki puszczczamy z dymem...potem pytanie na forum-czemu mi nie działa,bo przeciez dobrze podłaczylem.
Ktos dobrze pisał zeby sie podpiac pod aku-tylko,ze mamy 2x12V podlaczone szeregowo-i to samo:podłaczy koles nie pod te bieguny co trzeba i po zabawie.Dobre podłaczenie pod jeden z aku jest ok tylko powstają czesto przepiecia i problem z ciagnieciem kabla do kabiny-którą sie przewraca...
Sorki za niepotrzebny wywód ale tylko na marginesie sie podzieliłem wedzą-sprawdzaną przez lata.
Odnosnie anten:zobaczcie jakie mają dopracowane patenty Hiszpanie,portugale,makarony?zazwyczaj na 9/10 spotkanych anten to santiago 1200 ew 600.Są to anteny 5/8fali a 1200 nawet 7/8 fali z super zyskiem,wykonane solidnie i sa trwałe na uszkodzenia.Sam tez takiej uzywam od lat-wczesniej miałem titanium 2000,president maryland-2mce w mojej klasyfikacji-choć ostatnio sie popsuła jakosciowo.
Z okazji,ze pracuje z mobila na pasmach kf-troche inne radia/anteny/zasięgi-preferuje anteny helikalne.Ktos wczesniej tez zauwazył,ze są dobre.Fakt-długosc ich to zazwyczaj ok 1m ale "robia"za antene dużo dłuzszą poprzez nawinięty odpowiednio gruby drut miedziany na promienniku,który własnie "nadrabia"fizyczną długoscią anteny.Plusy:duzo mniej zakłucen-szumienia-warkotów itp no i długosc-zawsze można ją wcisnąc na dach pod lekkim kontem.Minusy?;tylko trwałosc-uderzenie w wiadukt-drzewa może nie miło sie skończyc.

Podstawa w antenach do dobra masa a następnie prawidłowo ustawiony rezonans anteny(SWR).


Jeszcze na final:kazdą fabryczną antene w ciągnikach najlepiej wymienic na SWOJA-jak do tej pory zadna fabryczna nie działała dobrze.Mistrzostwo zrobili w dafie XF z tyłu za kabiną-5cm od budy!!!
 
     
Markulus
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-02, 22:18   

kaczor, Nie ma fabrycznych anten na truckach................ to nie FM.
Gość napisał/a:
tylko nikt w zadnym poscie nie napisał,ze po PRIMO instalacje mamy 24V
Pisałem o tym ............... :roll: :roll: Gdzie to kwa mać jest :?: :?: :?: Było o przetwornicach , napięciu..................Kto to wykasował :?: :!: :evil:
 
     
Markulus
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-02, 22:39   

truckmaniac napisał/a:
DAF ma swoją fabryczną antenę
:shock: :shock:
Moja wina , moja wina......................... jeszcze nie widziałem.
Człek całe życie się uczy............... co to za antena , masz fotke , dane :?: :?:
 
     
marcino101993 
młody gniewny...


Tym śmigam: MAN TGL 8.210
Pracuję w firmie: Syn :D
Wiek: 30
Dołączył: 01 Sie 2012
Posty: 11
Skąd: Radomsko [ERA]
Wysłany: 2012-08-02, 23:00   

Potwierdzam widziałem już nie raz Dafy z anteną od CB umieszczoną na tylnej ścianie kabiny. Auta z rodziny MAN TGL TGA też mają seryjną antenę CB która wygląda łudząco podobnie do anteny FM. Jest umieszczona w globie nad głową kierowcy. Pośrodku jest antena FM. Przynajmniej tak jest w autach na firmie w której jeździ mój ojciec więc to chyba mało prawdopodobny zbieg okoliczności że w 30 autach takie anteny sobie kierowcy zakładali :)
Znalazłem na internecie zdjęcie MANika właśnie z takową antenką. http://photos02-bnd.otomo.../T2624389_1.jpg
http://www.poziadavka.sk/.../full/46792.gif

a tutaj zdjęcia Mana TGA XXL z taką właśnie anteną
http://img.photobucket.co...OT_5star_01.jpg
http://images02.olx.pl/ui...27659531_1.jpeg
Ostatnio zmieniony przez marcino101993 2012-08-02, 23:19, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
     
Markulus
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-02, 23:02   

Ciekawym osiągów i danych producenta...............
A jak na wtęgach pracuje :?: Ktoś sprawdzał SWR na wstęgach :?: :?:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Grafika: Shaxo | Wdrożenie: JacobCode.pl
Copyright © 2012 by FastKill.pl
http://www1.picturepush.com/photo/a/9147869/640/9147869.jpg