Wyszukiwarka:
 




Poprzedni temat «» Następny temat
Zegrary ciśnieniowe przy załadunku
Autor Wiadomość
maniek8984 

Tym śmigam: Renault Premium
Pracuję w firmie: Hoffmann
Uprawnienia: AM, B, B+E, C, C+E
Wiek: 34
Dołączył: 27 Lip 2013
Posty: 1
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2013-08-06, 14:29   Zegrary ciśnieniowe przy załadunku

Witam. Ile barów pokazują wam zegary ciśnieniowe przy skończonym załadunku? Ja jeżdżę na beczce zestawem Renault Premium i naczepa silos. Przy 40 000 tonach na ciągniku mam 4,5 bara i tyle samo na naczepie. A jak jest u was? Zaznaczam że ostatnio przeładowałem i stałem ok 2 godz. zrzucając. Czy jeśli na koniu będę miał 3,5 a na naczepie 5,5 to będę miał tą samą wagę jak na obydwu 4,5 bara? 8-)
 
     
smw

Dołączył: 13 Paź 2014
Posty: 4
Wysłany: 2014-10-13, 07:06   

Mi dochodzi do 5 barów przy takim samym załadunku.
 
     
Potentila 
Kierowca


Tym śmigam: Volvo FH12 460KM + silo Feldbinder
Uprawnienia: B C CE KW KK ADR Cysterny IŻ IWJO
Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Sie 2014
Posty: 101
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-10-14, 21:13   

maniek8984 masa ładunku w silosie się nie zmienia, zmienia się tylko jej środek ciężkości, oraz rozmieszczenie. Tak jak pisałeś, możesz ciągnik przeciążyć, a naczepę już nie. Ja jeżdżę Volvo, i nawet manometr pokazuje 8, więc nie ma złotej zasady.

Ja po prostu "nauczyłem" się mojego sprzętu, ważąc podczas załadunku samego konia, a później naczepę, i dzięki temu już na przyszłość wiem jak sypać. Czasami zasypię tylko 2 i 5, a niekiedy 2 i 3 do 3/4 objętości i 5 już do końca. Na to ma wpływ wiele czynników, nauczysz się. Jak masz możliwość albo nie masz pewności, jedź na wagę. Miej czasu zejdzie, niż wysypywać później :-)
 
     
wsobol 
Chauffeur

Tym śmigam: Volvo FH12 460KM + silo Feldbinder
Pracuję w firmie: eurobulk.dk
Uprawnienia: B; C; C+E; KW
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 407
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-10-15, 00:31   

maniek,
Z tymi 40 000 Ton, to chyba przesadziłeś. Zapewne chodziło Ci o 40 000 kg masy całkowitej, wtedy powinieneś mieć po ok. 4,5 Bar na ciągniku i na naczepie. Jeśli łącznie będziesz miał 9 Bar, to teoretycznie masz dobrze zasypany silo, ale może być kwestia złych nacisków na osie. Dlatego dobrze jest jeśli te wartości będziesz miał mniej więcej równe na ciągniku i naczepie. Materiały sypkie nie zawsze są "płynne" i nieraz może się zdarzyć, że będziesz miał więcej z przodu lub z tyłu i jak Cię wezmą inspektory na wagę na naciski na osie, to może Cię to wtedy sporo kosztować.
potentila dobrze Ci napisał. Musisz wyczuć swój sprzęt, a najlepiej wjechać na wagę, bo jak będziesz stać na nierównym i nie poziomym terenie, to manometry będą przekłamywać. Samo to, że zestaw jest nie wyprostowany, tylko ciągnik jest skręcony, już będzie powodować przekłamanie na zegarach.
My z potentilą wosimy na Skandynawii po trzydzieści kilka ton, dlatego mówił o ciśnieniu 8 Bar, chociaż poprawne powinno być maksymalnie 7 Bar, właśnie po to żeby nie przeciążyć nacisku na osie. Potentila, dla optymalnego załadunku dla nas najlepiej jest 6,7 - 6,9 Bar na koniu i 4,8-5,0 na silo. Wtedy wychodzi 32-34T.
Z doświadczenia mogę powiedzieć, (dotyczy Volvo) żeby sypać zawsze w przednie dekle, gdyż manometr na Volvo nie wskazuje płynnie, tylko skokowo i łatwo przesypać. Wtedy resztę można precyzyjnie dosypać na tylnych deklach i dać mniej, jeśli na przód poszło za dużo.
Jeśli z przodu masz za dużo, to dajesz na bieg wsteczny i gwałtownie hamujesz, wtedy ładunek przemieści się na tył o odwrotnie do przodu i w hamulec, jeśli z tyłu jest za dużo. Pamiętajcie tylko, żeby najpierw wszystkie luźne rzeczy pochować, bo przy hamowaniu latają po całej kabinie, a nie zabezpieczona kawa spływa po szybie.
 
     
kermit 


Tym śmigam: Volvo FH
Pracuję w firmie: Eurobulk
Uprawnienia: B C C+E
Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 05 Sie 2014
Posty: 42
Wysłany: 2014-10-19, 21:03   

Wszystko się zgadza :-) ja już raz nasypałem na konia za dużo ale mój mniejszy brak bliźniak (tylko z imienia) :mrgreen: który mnie kontrolował szybko zareagował i pomógł przesypać zawartość na tył silosa lekko go unosząc. Zgadzam się z Wsobolem co do wskazań manometru na krzywym terenie. Takim miejscem jest spalarnia w Mamlo tam właśnie ciągnik stoi przodem w dół i manometry na osiach robią się niezbyt wiarygodne.
 
     
coolmoraw 

Uprawnienia: C+E
Wiek: 38
Dołączył: 13 Mar 2014
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-26, 08:35   

Witam, ja na premiumce z silosem staram sie sypac 6 barow na ciagniku i 4 do 4-4,5 bara na silosie, przy takim cisnieniu na manometrach wychodzi około 24,5 t. Ogólnie mozna chyba przyjąć ze bezpiecznie jest nie przekraczać 10 barów na zestawie, zawsze w razie czego latwiej się dosypuje niz odsypuje.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Grafika: Shaxo | Wdrożenie: JacobCode.pl
Copyright © 2012 by FastKill.pl
http://www1.picturepush.com/photo/a/9147869/640/9147869.jpg